Otrzymanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej często wymaga odpowiedniego zabezpieczenia środków, aby upewnić się, że przyznane pieniądze zostaną wykorzystane zgodnie z warunkami umowy z Powiatowym Urzędem Pracy (PUP). Najpopularniejszą formą zabezpieczenia jest poręczenie osób fizycznych, jednak istnieje także kilka innych alternatyw.
Poręczyciele – czy są zawsze konieczni?
Poręczyciele są najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia, jednak nie są jedyną opcją. W przypadku, gdy osoba bezrobotna nie posiada odpowiednich poręczycieli, może zaproponować inną formę zabezpieczenia, akceptowaną przez PUP. Najczęściej stosowane formy zabezpieczenia, oprócz poręczenia, obejmują:
- Blokadę środków na rachunku bankowym – zabezpieczenie na rachunku w wysokości przekraczającej kwotę dotacji (zwykle około 130% dotacji).
- Zastaw na prawach lub rzeczach – zastawienie wartościowych przedmiotów lub praw.
- Akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika – zabezpieczenie w formie aktu notarialnego, w którym wnioskodawca zgadza się na egzekucję w przypadku niespełnienia warunków dotacji.
W związku z tym, odpowiedź na pytanie, czy poręczyciele są konieczni, brzmi: niekoniecznie, jeśli uda się przedstawić inne wiarygodne zabezpieczenie.
Jakie wymagania muszą spełniać poręczyciele?
Jeśli jednak wybierzesz poręczenie, musisz spełnić określone przez PUP wymagania. Zazwyczaj są to:
- Dwie osoby poręczające posiadające udokumentowany stały dochód.
- Stały dochód może obejmować wynagrodzenie z umowy o pracę (preferowane umowy na czas nieokreślony lub minimum dwa lata trwania umowy od momentu wnioskowania), emeryturę, rentę, czy dochody z własnej działalności gospodarczej.
- Poręczyciele zwykle nie mogą mieć ukończonych 70 lat
Co różni poręczenie cywilne od wekslowego?
- Poręczenie cywilne – jest bardziej elastyczne, umożliwiając poręczycielowi dochodzenie roszczeń od wnioskodawcy w przypadku, gdy poręczy za dług.
- Poręczenie wekslowe – jest bardziej rygorystyczne i bezwarunkowe, co czyni je preferowaną formą zabezpieczenia dla PUP. Nie można go uzależnić od spełnienia żadnego warunku, a jego podpisanie musi odbyć się przed notariuszem.
Inne formy zabezpieczenia
- Blokada środków na rachunku bankowym – środki pozostają na zablokowanym rachunku przez cały czas trwania umowy z PUP, a właściciel rachunku nie ma do nich dostępu.
- Zastaw na prawach lub rzeczach – musisz wykazać, że posiadasz prawa lub wartościowe rzeczy (np. nieruchomość), których wartość przewyższa kwotę dotacji.
- Akt notarialny o poddaniu się egzekucji – choć ta forma zabezpieczenia jest akceptowana przez niektóre urzędy, to najczęściej wymaga udokumentowania wysokiej wartości majątku.
Koszty związane z zabezpieczeniem dotacji, np. związane z podpisaniem aktu notarialnego, ponosi wnioskodawca i nie mogą być finansowane ze środków dotacji.
Wybierając odpowiednią formę zabezpieczenia, warto skonsultować się z doradcą w PUP, aby upewnić się, że wybrane rozwiązanie spełni wymagania urzędu.